Õpetajad: kui uus valitsus palka oluliselt ei tõsta, hakkame streikima

EHL saatis täna hommikul välja järgmise pressiteate.


Õpetajad: kui uus valitsus palka oluliselt ei tõsta, hakkame streikima

Eesti õpetajate esindusorganisatsiooni Eesti Haridustöötajate Liidu (EHL) volikogu otsustas sel nädalal, et kui loodav koalitsioon ei tõsta õpetajate töötasu uuest aastast ammu lubatud 120%-ni keskmisest palgast, hakkavad Eesti õpetajad sügisel streikima.

EHLi juhi Reemo Voltri sõnul on ülikiire hinnatõus tõuganud Eesti õpetajad vaesusesse ning Eesti koole ähvardab kvalifitseeritud õpetajatest tühjaksjäämine. “Juba aastaid lahkub koolidest oluliselt rohkem vajaliku haridusega õpetajaid, kui juurde tuleb. Meie niigi ülikõrge õpetajate keskmine vanus kasvab iga aastaga ühe aasta võrra. Üle 90% õpetajatest on läbi põlenud või sellele lähedal. Praegune järsk hinnatõus ja ees ootav veel hullem talv ei jäta muud valikut, kui enda eest jõulisemalt seista,” ütles Voltri.

EHL edastas reedel ka streigiplaani teavituse loodava koalitsiooni läbirääkijatele. “Nagu on hiljuti osutanud Eesti juhtivad ettevõtjad eri majandussektoritest, näiteks Hando Sutter, Guido Pärnits või Markus ja Martin Villig, ohustavad õpetajate kehv palk ja olematu järelkasv teravalt Eesti majandust ja seeläbi riigi võimet pakkuda vajalikke teenuseid. Õpetajate palga jäämine allapoole 120% riigi keskmist toob peatselt kaasa sisuliselt riigi pankroti,” ütles Voltri. Ta lisas, et sellele on juhitud ka peatsete valitsusparteide tähelepanu.

“Samuti pole riigi keskmisest madalama palga juures lootustki leida ega motiveerida üldisele eestikeelsele haridusele üleminekuks vajalikke õpetajaid. Ilma kiire ja suure õpetajate palgatõusuta kujuneb plaanitavast ühtsest eestikeelsest haridusest Eesti Vabariigi jaoks piinlik farss,” ütles EHLi esimees.

“Küsimus on lihtne: kas Eesti Vabariik loeb õpetajat samaväärseks teiste kõrgharitud spetsialistidega või peab teda lihtsalt tubliks tööloomaks, keda võib narritada mikroskoopiliste palgatõusudega, mille hinnatõus järgmise kuuga ära sööb. Meie ettepandud 2000 eurot töötasu on 21. sajandi õpetaja töö komplekssust ja ülikõrgeid nõudmisi arvestades pigem tagasihoidlik. See vastab sellele, mida erinevad erakonnad on aastaid sõnades lubanud, aga pole ära teinud. Mõistame, et on keerulised ajad. Seetõttu piirdumegi esialgu vaid elementaarsega,” ütles Eesti Haridustöötajate Liidu juht.
Eesti Haridustöötajate Liidu pöördumine koalitsiooni läbirääkijate poole

Eesti õpetajate esindusorganisatsiooni EHLi kõrgeim organ volikogu pidas 27.06.22 oma koosolekut. EHLi volikogu võttis sellel koosolekul vastu otsuse alustada haridustöötajate streigi ettevalmistusi, kui loodav valitsuskoalitsioon ei astu kiiresti konkreetseid samme, et lahendada Eesti õpetajate palgavaesuse probleem ning sellest tulenev õpetajate järelkasvu probleem. Need sammud peavad kajastuma ka loodavas koalitsioonilepingus.

Juhime tähelepanu, et EHLi maikuus tehtud liikmeküsitluses ei olnud vaid alla 10% õpetajatest valmis alustama streiki, et Eesti haridust ja õpetajate heaolu kaitsta. Küsitluse tulemustega saab tutvuda siin:
https://ehl.org.ee/2022/06/21/ehli-liikmete-2022-aasta-palgakusitluse-tulemused-olid-ullatavad/

Koostööle lootma jäädes

Reemo Voltri
EHLi esimees

Kõik kategooriad

Liikmeks Astumine

Astu ametiühingu liikmeks